Pozwólmy, by oblicze z całunu na nas patrzyło, pozwólmy, by dotarło do nas Jego spojrzenie, bo ono nie szuka naszych oczu, lecz serca – powiedział Papież Franciszek w wideoprzesłaniu na dzisiejsze nadzwyczajne wystawienie Całunu Turyńskiego. Trwa ono zaledwie półtorej godziny, a jego głównymi adresatami są telewidzowie.

Całun można oglądać w wysokiej rozdzielczości za pośrednictwem włoskiej telewizji RAI.

Papież nagrał swe przesłanie już we wtorek. „Oblicze z Całunu ma zamknięte oczy, jest to oblicze osoby umarłej, ale w tajemniczy sposób na nas spogląda i w ciszy do nas przemawia” – powiedział Ojciec Święty. Zaznaczył, że Człowiek z Całunu zachęca nas do kontemplacji Jezusa z Nazaretu. „Ten obraz przemawia do naszego serca i każe nam wejść na Górę Kalwarii, patrzeć na drzewo Krzyża i pogrążyć się w wymownej ciszy miłości” – kontynuował Papież.

Franciszek zauważył, że oblicze z całunu podobne jest do oblicza ludzi zranionych i skrzywdzonych. „A jednak – powiedział Ojciec Święty – to oblicze z Całunu emanuje wielkim pokojem; to ciało, które przeszło przez tortury, wyraża władczy majestat, jakby mówiło do nas: miej ufność, nie trać nadziei, moc miłości Bożej, moc Zmartwychwstałego, wszystko zwycięży” – powiedział Papież w wideoprzesłaniu na telewizyjne wystawienie Całunu Turyńskiego.

Inicjatywa ta jest związana z przeżywanym obecnie Rokiem Wiary. Postanowiono ją zorganizować właśnie dziś, ponieważ Benedykt XVI nazwał całun ikoną Wielkiej Soboty. Przypomina bowiem cały dramat Męki Pańskiej, a zarazem daje już przedsmak zmartwychwstania. Jak powiedział Radiu Watykańskiemu metropolita Turynu abp Cesare Nosiglia, to jeszcze poprzedni Papież wydał zgodę na to nadzwyczajne wystawienie całunu.

„Wystawienie ma dwie części. Pierwsza, trwająca około godziny, to liturgia słowa, składająca się z pieśni, modlitw, medytacji. Na bezpośrednich uczestników tego wystawienia wybrano chorych i niepełnosprawnych, a zatem ludzi, którzy w swoim życiu i w swym ciele noszą znamiona cierpienia, o którym całun nam przypomina. Dopuszczono też przedstawicieli młodzieży, aby zainteresować tym wydarzeniem ludzi młodych. To właśnie oni, chorzy i młodzi, w drugiej części wystawienia mogą przejść przed całunem. W całym wystawieniu przewidziano też wiele chwil ciszy, aby to sam całun był w centrum uwagi” – powiedział abp Nosiglia.

Dodajmy, że dziś wieczorem o godz. 20.30 Papież Franciszek będzie przewodniczył Liturgii Wigilii Paschalnej w Bazylice Watykańskiej. W jej trakcie udzieli sakramentów inicjacji chrześcijańskiej czterem młodym ludziom w wieku od 17 do 30 lat. Będą to Włoch, Albańczyk, Rosjanin i Amerykanin wietnamskiego pochodzenia.

kb/ rv