Zdrowy, bez skłonności do depresji, a mimo to dopadła go nagle śmierć. Morderstwo czy samobójstwo? Co mają wspólnego te dziesiątki ofiar w ciągu wielu lat? – Mogły zagrażać Clintonom – „Crime Family” i ich maszynie finansowej.

Od Bangladeszu przez Kubę i Meksyk aż do Kanady doniosły media o nagłej i nienaturalnej śmierci Klausa Eberweina w Miami. Pisały przede wszystkim o tym, że jego rzekome samobójstwo wskazuje kolejny raz na związki z wysoce kryminalną US-parką, z Billem i Hillary Clintonami. I na próżno szukać nam w amerykańskiej czy niemieckiej prasie choćby wzmianki o śmierci byłego wysokiej rangi urzędnika haitańskiego rządu.

Według doniesień, 50-letni Eberwein był zdrowy i w dobrym stanie psychicznym. Najwyraźniej jego samobójstwo 11 lipca br. w hotelu Miami było nieoczekiwane nawet dla ofiary. I niestety nie mógł Eberwein w tej sytuacji zeznawać tydzień później przed komisją śledczą rządu na Haiti.

Na tę okazję, by rozliczyć wreszcie skorumpowaną fundację Clintonów, która w ohydny sposób wzbogaciła się na trzęsieniu ziemi i epidemii, które nawiedziły mieszkańców Haiti… Na tę okazję czekał Eberwein. Ale jeszcze przed jego „samobójstwem” miał on – według doniesień – otrzymać sugestie o zagrożeniu życia, gdyż posunął się za daleko w sprawie Clintonów.

Już przed przesłuchaniem komisji antykorupcyjnej na Haiti, na które były dyrektor Funduszu Pomocy Gospodarczej (FAE) został wezwany w charakterze świadka, było duże zamieszanie. Oczekiwano jednakże od Eberweina, szczerego krytyka postępowania Clintonów, obszernych zeznań o rozmiarze korupcji i o innych przestępczych działaniach prezydenckiej parki.

Według Eberweina, z prawie 6 miliardów dolarów darowizn, które napłynęły z całego świata do fundacji Clintonów na rzecz potrzebujących, trafiło 0,6% całości do mieszkańców Haiti. Dalsze 9,6% utknęło w rękach hajtańskiego rządu. Pozostałe 89,8%, czyli 5,4 mld dolarów poszło w strony bliskie Clintonom, nie-haitańskie organizacje lub zniknęło gdzie indziej.

„Fundacja Clintonów to przestępcy, złodzieje, kłamcy. To hańba” – powiedział Eberwein w ubiegłym roku podczas protestu na Manhattanie.

 

W swej odrazie do Clintonów Eberwein nie był sam. James Kallstrom, były szef nowojorskiego biura FBI, widzi tę sprawę podobnie. Kallstrom jest człowiekiem, który doprowadził przed sąd i do więzienia szefa mafii Johna Gotti, zwanego Teflon Don.Tak więc Kallstrom wie, co mówi, gdy określa Clintonów jako rodzinę przestępczą.

W wywiadzie radiowym opisał on Hillary jako patologiczną oszustkę, a rzekomo społeczną organizację Clintonów określił jako zorganizowaną przestępczość. W rzeczywistości fundacja jest dołem kloacznym – mówi Kallstrom, który jeszcze rok temu domagał się zastosowania wobec Clintonów ustawy RICO (Racketeer Influenced and Corrupt Organisations), która zwykle jest zarezerwowana dla zaostrzonych rygorów ścigania mafii.

Według oficjalnego oświadczenia Eberwein wpakował sobie kulę w głowę 12 lipca około godziny 12:25 w swoim pokoju hotelowym [nie zdarzyło to się w piątek po południu – przypis ZB]. Takie ‚samobójstwo’ popełniło już wielu innych ludzi z otoczenia Clintonów. Byli to świadkowie lub wspólnicy zamieszani w ich kryminalne projekty. Nie było śledztw w sprawach tych „samobójstw”, jak teraz w przypadku Eberweina, czy w ubiegłym roku w sprawie śmierci Johna Ashe.

Także John Ashe, były przewodniczący Zgromadzenia Ogólnego ONZ, który zginął w zagadkowy sposób w swym nowojorskim mieszkaniu, miał być świadkiem w postępowaniu, dotyczącym dużych nielegalnych transferów pieniężnych, dokonanych przez chińskiego miliardera na rzecz Komitetu Partii Demokratycznej.

Wszystko wskazywało, że Clintonowie byli wmieszani w ten interes. Potrzebne były tylko zeznania Johna Ashe, który (silny, zdrowy mężczyzna) zmarł po ataku serca. Tak przynajmniej poinformowała administracja ONZ.

Miejscowi policjanci z Dobbs Ferry koło Nowego Jorku zaprzeczyli tej wersji, twierdząc, że Ashe zginął podczas treningu w centrum fitness z powodu zmiażdżonej krtani. Podobnie jak teraz w przypadku Eberweina nie badano bliżej okoliczności śmierci. Władze i policja spławiły ciekawskich: „Proszę iść dalej, tu nie ma nic do zobaczenia!”.

W związku z licznymi ofiarami, wyściełającymi karierę Clintonów, znany portal „Zero Hedge” napisał:

„Zbieg okoliczności czy po prostu pech, ale za każdym razem, gdy ktoś jest w stanie doprowadzić Hillary Clinton przed sąd, to zostaje odnaleziony martwy. Jest już długa lista ofiar, które zginęły w tajemniczych okolicznościach.

Najbardziej zauważalną sprawą wydaje się być śmierć Vince Forstera. Forster był partnerem w adwokackiej kancelarii Clintonów i miał wiedzę o wewnętrznym funkcjonowaniu tej maszynerii. Gdy miał zeznawać w sprawie afery „White Water’ przeciw Clintonom, został zabity. Policja uznała, że było to samobójstwo, ale wielu było przekonanych o morderstwie”.

Śmierć dopadła też Setha Richa 29 czerwca 2016 roku podczas kampanii wyborczej. Był on współpracownikiem Komitetu partii Demokratycznej. Rankiem o godzinie 04:20 został zastrzelony kilkoma strzałami w pobliżu jego domu. Początkowo podejrzewano napad rabunkowy, jednakże policja znalazła przy nim jego portfel, zegarek, telefon komórkowy i jeszcze parę wartościowych rzeczy. Tylko laptop zniknął.

O dziwo, założyciel WikiLeaks Julian Assange zaoferował nagrodę za schwytanie sprawców. Zasugerował też w wywiadzie, iż Seth Rich, zdegustowany przez oszustkę Hillary, był tą osobą, która przyczyniła sie do tego, iż wyciekły e-maile, ukazujące oszustwa Komitetu Partii Demokratycznej na rzecz Clinton i szkodę Sandersa.

Oficjalna informacja jest taka, że to Rosjanie wdarli się do komputerów i przekazali e-maile do WikiLeaks w celu wsparcia Trumpa. Nie ma na to do dziś żadnych dowodów na działania Rosji. Natomiast wydaje się być wysoce prawdopodobne, iż Seth Rich był ofiarą politycznie motywowanego morderstwa.

Schon wieder eine Clinton-Leiche?,
https://deutsch.rt.com/meinung/54457-schon-wieder-clinton-leiche/

Napisał: Rainer Rupp
Przetłumaczył: Zygmunt Białas

Kto rządzi Ameryką, kto ją reprezentuje, widzimy w powyższym tekście. Rywale z Partii Republikańskiej nie są gorsi w „biznesie”, o czym pisała kiedyś pani Tiamat w drugiej części notki „Co się dzieje w Polsce i na świecie – 24.11.2016.”:
http://zygmuntbialas.blog.pl/2016/11/24/co-sie-dzieje-w-polsce-i-na-swiecie-24-11-2016/

http://zygumntbalas.neon24.pl

$5b stolen by Clintons from Haiti / $40 Trillion stolen since 1995 / Corporate rights vs human rights

 

 

Clinton Foundation witness found dead
http://mobile.wnd.com/2017/07/clinton-foundation-witness-found-dead/
“Haitian official was to testify next week on misappropriation charge”
“According to Eberwein, a paltry 0.6 percent of donations granted by international donors to the Clinton Foundation with the express purpose of directly assisting Haitians actually ended up in the hands of Haitian organizations. A further 9.6 percent ended up with the Haitian government. The remaining 89.8 percent – or $5.4 billion – was funneled to non-Haitian organizations.”

Catherine Austin Fitts – We Need Our $40 Trillion In Stolen Cash Back

“The real news is, since fiscal 1995, we have disappeared or bailed out or stolen over $40 trillion of our money. If we are going to balance the budget, we need that $40 trillion or the assets thereon or the liabilities of the people who stole it back on the table, or else we’re toast. If we can give $27 trillion to the banks, I can assure you we can afford $4 trillion of a pension fund bailout. Mr. Global doesn’t want us to do the algebra. This is like fourth grade math. $27 trillion to bail out the banks, and we are not going to bail out the pension funds? Where does that come from?”

Idaho Embraces Neofeudalism With Its “Noncompete” Legislation
http://www.zerohedge.com/news/2017-07-20/idaho-embraces-neofeudalism-its-noncompete-legislation
“For the most part, states have been moving toward making it easier for people to switch teams, but Idaho went the other direction with legislation that was friendlier to employers. The resulting law was particularly strict because it put the onus on employees to prove that they would not harm their former employers by taking the new jobs.”
“The reason I find the above legislation so important is because it’s a perfect microcosm for one of the most pernicious trends in U.S. society, which must be eradicated as soon as possible. Namely, the concept that corporations deserve more rights than actual human beings.”
Corporate rights vs human rights.

New Scapegoat Emerges In Unmasking Scandal: Meet Obama’s Former U.N. Ambassador Samantha Power
http://www.zerohedge.com/news/2017-07-20/new-scapegoat-emerges-unmasking-scandal-meet-obamas-former-un-ambassador-samantha-po
“(spying) might be done out of other motives than national security, such as sheer curiosity or to defend a bureaucratic position. Or just plain politics.””
Spying a tool of politics not national security.
Jeff Sessions’ Pot War Is Up In Smoke In Nevada
http://www.zerohedge.com/news/2017-07-20/jeff-sessions-pot-war-smoke-nevada
“The attorney general claims marijuana use has “significant negative health effects,” including the loss of IQ points, which is funny coming from a guy, who claims “marijuana has a high potential for abuse [and] no currently accepted medical treatment in use in the United States.” He evidently hasn’t read this article from the Business Insider listing 23 health benefits of marijuana.”

 

Preventing Alzheimer’s may be as easy as eating these 5 common foods
http://www.naturalnews.com/2017-07-20-preventing-alzheimers-may-be-as-easy-as-eating-these-5-common-foods.html
“Omega-3 fatty acids”
“Flavanoids”
“Vitamins C & E”
“Curry powder or turmeric”
“Folate”

Jeff Sessions Moves to Make it Easier for Government to Steal Property of Innocent American Citizens
http://sgtreport.com/2017/07/jeff-sessions-moves-to-make-it-easier-for-government-to-steal-property-of-innocent-american-citizens/
“Asset forfeiture is a disputed practice that allows law enforcement officials to permanently take money and goods from individuals suspected of crime. There is little disagreement among lawmakers, authorities and criminal justice reformers that “no criminal should be allowed to keep the proceeds of their crime.” But in many cases, neither a criminal conviction nor even a criminal charge is necessary — under forfeiture laws in most states and at the federal level, mere suspicion of wrongdoing is enough to allow police to seize items permanently.”
The power of a government to write a blank cheque at the expense of the innocent.

Sweden Bans Mandatory Vaccinations Over ‘Serious Heath Concerns’”
https://kauilapele.wordpress.com/2017/07/18/redice-tv-5-18-17-sweden-bans-mandatory-vaccinations-over-serious-heath-concerns/

America’s Public Schools are Government Indoctrination Centers
http://sgtreport.com/2017/07/americas-public-schools-are-government-indoctrination-centers/
“Let’s not mince words. The government-operated schools are indeed indoctrination centers. After adopting the Prussian model of education in the mid- to late 1800s, our schools became rigidly autocratic and dogmatic. Our children were taught to respond to Pavlovian hourly bells. Curricula became dictated by State and Federal authorities. Textbook content is drafted by committee and so endlessly churned, so much so that it becomes bland vanilla. In an effort “not to offend” anyone, school texts have lost any incisive edge. Everything in public schools is geared toward The Lowest Common Denominator, so that “No Child is Left Behind”. This gradually dumbs down academic standards down to a nearly moronic level. Tests are constantly re-normed. Grades are no longer posted on bulletin boards. (Oh, no, that would be cruel.)”

This Could Be Bitcoin’s “Mainstream Moment”
http://sgtreport.com/2017/07/this-could-be-bitcoins-mainstream-moment/
“To me, one event stands out as bitcoin’s Netscape moment. That’s when Japan legalized bitcoin.”

Germany Begins to Censor the Internet
http://investmentwatchblog.com/germany-begins-to-censor-the-internet/
“Signs of this is what unfortunately we are facing. As government mismanagement comes to a boil, they become increasingly desperate to retain power. This is yet another sign of the times that what we are facing is the collapse of government. If everything was fine, they would not care what you have to say. The mere fact that we are looking at this crisis in government is why we suddenly see outright censorship now appearing on the internet.”

Haiti Official, Who Exposed The Clinton Foundation, Found Dead In Miami | #ClintonBodycount
http://yournewswire.com/haiti-exposed-clinton-dead/
“Klaus Eberwein, a former Haitian government official who was expected to expose the extent of Clinton Foundation corruption and malpractice next week, has been found dead in Miami. He was 50.”
“Eberwein was due to appear next Tuesday before the Haitian Senate Ethics and Anti-Corruption Commission where he was widely expected to testify that the Clinton Foundation misappropriated Haiti earthquake donations from international donors.”

Trump puts Loretta Lynch in the crosshairs as he says Obama’s attorney general let Russian lawyer who met Don Jr into the country
http://www.dailymail.co.uk/news/article-4694114/Trump-defends-Don-Jr-Paris.html

‘Fraud News Wrong Again’: CNN Host Falsely Claims President Trump Would Have Approved Hillary-Backed Uranium One Deal
http://www.breitbart.com/big-government/2017/07/13/fraud-news-wrong-again-cnn-host-falsely-claims-president-trump-would-have-approved-hillary-backed-uranium-one-deal/
“This time, anchor Alisyn Camerota falsely claimed in an exchange with ex-Trump campaign communications director Jason Miller that President Trump would have approved the Uranium One deal that former Secretary of State Hillary Clinton pushed through. That deal saw the Russians gain control of nuclear energy company Uranium One through multiple transactions over several years, as a steady stream of millions of dollars poured into the Clinton Foundation. Clinton, as Secretary of State, approved the transaction that placed the Uranium One assets in Russian control as the donations were being made to her family’s foundation.”

Russian Lawyer Who Met with Donald Trump Jr. Worked with Democrats for Years
http://www.breitbart.com/big-government/2017/07/13/russian-lawyer-who-met-with-donald-trump-jr-worked-with-democrats-for-years/

WATCH: Cops Storm Bar Like It’s a War Zone, Assault Dozens of Innocent People
http://thefreethoughtproject.com/watch-cops-storm-bar-like-its-a-war-zone-assault-dozens-of-innocent-people/
“The Mercer Police Department (MCD) stated they were looking for a suspected burglar in the area, who was not caught. Instead, five people were arrested from a situation entirely created by the cops.”
Wait, don’t tell me. They were arrested for resisting arrest.

Poll Shows Americans’ Massive Disapproval Of Both Parties: “Now It’s Just An Oligarchy”
http://www.zerohedge.com/news/2017-07-17/poll-americans-massive-disapproval-both-parties

The Countries That Trust The Government Most And Least
http://investmentwatchblog.com/the-countries-that-trust-the-government-most-and-least/

WATCH: Woman Brutally Assaulted for Allegedly Selling Flowers With No Permit
http://thefreethoughtproject.com/selling-flowers-permit-assault-police/
Why the f**k would selling flowers need a permit ?

Strawberry nutrients found to prevent dementia and age-related cognitive decline
http://www.naturalnews.com/2017-07-16-strawberry-nutrients-found-to-prevent-dementia-and-age-related-cognitive-decline.html
The globalists disapprove this message.

Criminal Groups Still Prefer Cash To Bitcoin, EU Study Finds
http://www.zerohedge.com/news/2017-07-17/criminal-groups-still-prefer-cash-bitcoin-eu-study-finds
I am sure that our arsehole governments are still going to try to demonise bitcoin.

http://sgtreport.com/2017/07/6-manufactured-problems-that-are-behind-6-major-globalist-agendas-2/

Goldman Sachs Patents Cryptocurrency-Based Securities Settlement System
https://cointelegraph.com/news/goldman-sachs-patents-cryptocurrency-based-securities-settlement-system
“Responses included the need to “stay relevant” as markets change, though most respondents decided the underlying motivation of such schemes was a need to “exercise control.””
“The exact nature of SETLcoin remains to be seen in terms of its centralization model and ease of malleability.”
This model would still allow fraud to take place, not least of all by Goldman Sachs themselves against the clients who they are infamous for calling ‘muppets’.

Visa: ‘No One Embraces Digital Currency Benefits More Than Us’
https://cointelegraph.com/news/visa-no-one-embraces-digital-currency-benefits-more-than-us
“In an interview with Huffington Post, head of global Merchant sales and solutions Jack Forestell said Visa’s mobile products for the developing world – specifically mVisa – were “opening doors” for unbanked citizens.”
“Last month, job advertisements began surfacing specifically targeting Blockchain engineers with experience in so-called distributed ledger technology – the preferred term for permissioned Blockchains which run under centralized control.”
Bitcoin, not needing permission and being decentralised, makes Visa obsolete.

Reserve Bank of India Сlosely Watching Transactions With Cryptocurrencies
https://cointelegraph.com/news/reserve-bank-of-india-slosely-watching-transactions-with-cryptocurrencies
“As per Mint, the members of the Standing Committee on Finance raised concerns about increasing the number of cryptocurrency transactions and wanted the views of the RBI governor on the legality of these transactions.”
“Members also stated that it is difficult to establish the source of funds for these transactions, raising the possibility of money laundering.”
Similar warnings were given about the internet when it was getting started.

Bitcoin Merchant Shunning Is ‘Striking’: Overstock’s Medici President
https://cointelegraph.com/news/bitcoin-merchant-shunning-is-striking-overstocks-medici-president
“Overstock investment CEO Jonathan Johnson has said it is “crazy” more retailers are not already accepting Bitcoin.”

Major Swiss Online Bank Unleashes Bitcoin In Week’s Second Swiss Breakthrough
https://cointelegraph.com/news/major-swiss-online-bank-unleashes-bitcoin-in-weeks-second-swiss-breakthrough
“The decision opens up Bitcoin investment to the platform’s 302,000 customers with a combined capital of 17.8 bln francs ($17.6 bln).”

 

Eric Schmidt to Cheryl Mills (Hillary-zilla campaign)
https://wikileaks.org/podesta-emails/emailid/37262
“The campaign headquarters will have about a thousand people, mostly young and hardworking and enthusiastic. Its important to have a very large hiring pool (such as Chicago or NYC) from which to choose enthusiastic, smart and low paid permanent employees.”

George Carlin’s ‘Big Club’ Proven Real By Email Between Hillary & Tech Tycoon

 

Wealthy investment bank executive is caught stealing $210 of groceries from Whole Foods that he hid in his children’s stroller
http://www.dailymail.co.uk/news/article-4693424/Bank-exec-shoplifted-Foods-using-kids-stroller.html

The Digital Currency Commons (bitcoin)

CNN, Clarissa Ward Work With Nusra Terrorist To Create Propaganda, Try To Cover Tracks After The Fact
http://www.activistpost.com/2017/07/cnn-clarissa-ward-work-with-nusra-terrorist-to-create-propaganda-try-to-cover-tracks-after-the-fact.html

 

Why CIA’s ‘Solid Evidence’ Against Assad Evokes Memories of Powell’s Test Tube
https://sputniknews.com/politics/201707121055484031-cia-evidence-powell-tube/
“CIA Director Mike Pompeo’s claim that US intelligence has “solid evidence” that Bashar al-Assad’s forces conducted a chemical strike on Khan Shaykhun on April 4 resembles nothing but yet another “fake,” Sergey Goncharov, head of the Alpha Anti-Terrorist Unit’s International Association of Veterans, told Radio Sputnik.”

15-minute video: inspired citizen shows US war lies for Iraq I, Vietnam, Syria; solution of Truth + humanity siding with each other
http://www.washingtonsblog.com/2017/07/15-minute-video-inspired-citizen-shows-us-war-lies-iraq-vietnam-syria-solution-truth-humanity-siding.html
We are not here to conform to this corrupt world, we are here to help create a new one. We are more powerful than we know, and they fear the day we discover it.
The title left out the bulls**t lies over Libya.

Uranium One Clinton Deal, A National Security Nightmare
http://beforeitsnews.com/crime-all-stars/2017/07/uranium-one-clinton-deal-a-national-security-nightmare-2460616.html
“The monkey is now on the back of Hillary Rodham Clinton with her Russian ties to the Uranium One deal she signed-off on as Secretary of State, encouraged by a donation of 145 million dollars to the Clinton Foundation.”
“Bill Clinton’s Moscow speaking engagement with the Kremlin connected Russian Investment Bankto help Uranium One stock regain losses during the sell-out of the company by Canada, constitutes a criminal conspiracy. Russia now controls 5% of America’s uranium”

Prisoners are being used as slaves in prisons by corporations. Prison is strictly a profiteering racket. They don’t even try to rehabilitate.
http://investmentwatchblog.com/prisoners-are-being-used-as-slaves-in-prisons-by-corporations-prison-is-strictly-a-profiteering-racket-they-dont-even-try-to-rehabilitate/

‘Pope’s Hospital’ officials used $481k charity cash to renovate cardinal’s home – Vatican
https://www.rt.com/news/396319-vatican-hospital-renovations-cardinal/

Proof that the U.S. federal government doesn’t have the power to ban the manufacture or sale of anything within the several States
Proof that the U.S. federal government doesn’t have the power to ban the manufacture or sale of anything within the several States
“The proof that the interstate commerce clause of the U.S. Constitution doesn’t allow the federal government to ban the manufacture or sale of anything within the several States lies in the Eighteenth Amendment to the Constitution, which was ratified in 1919 and repealed in 1933.”

Our ‘government’ is just another corporation!
Our ‘government’ is just another corporation!
“While most of us recognize that lobbyists for major corporations seem to control Washington, few people know that Washington, D.C. is a corporation itself. The so-called ‘federal government’ is actually the Mother Corporation of a vast network of state and local governments and governmental ‘agencies’ that is actually a CORPORATE franchise system.”

Brzezinski Wanted NATO to Become the “Hub of a Globe-Spanning Web” of Security Pacts
http://www.blacklistednews.com/Brzezinski_Wanted_NATO_to_Become_the_%E2%80%9CHub_of_a_Globe-Spanning_Web%E2%80%9D_of_Security_Pacts/59736/0/38/38/Y/M.html
“The end of May marked the death of a man who had been at the center of global affairs for decades. Zbigniew Brzezinski, born in Warsaw in the 1920s, was one of the most influential foreign policy advisers in the US, who also played a pivotal role in the drive towards further global integration.”
“The basic challenge that NATO now confronts is that there are historically unprecedented risks to global security… The paradox of our time is that the world, increasingly connected and economically interdependent for the first time in its entire history, is experiencing intensifying popular unrest made all the more menacing by the growing accessibility of weapons of mass destruction — not just to states but also, potentially, to extremist religious and political movements. Yet there is no effective global security mechanism for coping with the growing threat of violent political chaos stemming from humanity’s recent political awakening.””

Outrageous Massachusetts Drug Bill Would Send You to Prison and Steal Your Car—No Drugs Needed
http://www.alternet.org/drugs/outrageous-massachusetts-drug-will-send-prison-steal-car-no-drugs
“Only one state, Ohio, actually has a similar law on the books, and it has only been used once, but that one instance should be disturbing. In 2013, state troopers stopped Norman Gurley and discovered a secret compartment in his vehicle. They found absolutely no drugs but arrested him anyway on charges he broke the secret compartment law. That case briefly became a national news sensation before fading into obscurity, but it still lives: Gurley is set for a jury trial in December.”
The law being a literal arse.

State Kidnaps Man’s Children, Condemn Him to Death, For Having THC in His Urine
http://www.govtslaves.com/state-kidnaps-mans-children-condemn-death-thc-urine/
“A multitude of pharmaceuticals having proffered no benefit — instead, adding adverse effects — Brooks and his wife, whom High Times’ Russ Belville did not name and who also suffers from hep C, turned frantically to medical cannabis oil, in the haven known for an explosion in the population of medical refugees: Colorado.”
“And it worked.”
“Visits with his own kids required he pass obligatory drug screenings — so, the despondent father quit the cannabis regimen. It took less than five months for an onslaught of symptoms to destroy all progress and leave Michael even worse off than before cannabis treatment.”
“This writer, and undoubtedly countless others, summarily concur with Belville’s redux of this real-life totalitarian Greek tragedy permitted to have happened in this supposedly freedom-cherishing ‘exceptional’ nation in modern times,”
This guy is a victim of hepatitis C and of an over-reaching government.

How Google almost killed ProtonMail and anyone else who challenges the system
http://www.govtslaves.com/google-almost-killed-protonmail-anyone-else-challenges-system/

 

Banned TED Talk: The Science Delusion – Rupert Sheldrake at TEDx Whitechapel

Science is incompatible with a ban.

The most CENSORED science books you’re not supposed to read

‘Altered genes, twisted truth’, ‘Poison Spring: the secret of pollution and the EPA’, ‘GMO Myths And Truth’, ‘Morphic Resonance: the nature of formative causation’, ‘A Mind Of Your Own’,

All these people have CURED serious diseases using nothing but food nutrients
http://www.naturalnews.com/2017-07-15-all-these-people-have-cured-serious-diseases-using-nothing-but-food-nutrients.html

The Susan G Komen Foundation has filed lawsuits against HUNDREDS of “mom and pop” cancer charities for use of the word CURE
http://www.naturalnews.com/2017-07-12-the-susan-g-komen-foundation-has-filed-lawsuits-aginst-hundreds-of-mom-and-pop-cancer-charities-for-use-of-the-word-cure.html
“One intellectual property lawyer remarked that the plethora of oppositions filed by Komen against other charities was surprising and was the sort of behavior one might expect from a major corporation, not a charitable organization. He feels there are better ways they could protect their trademarks while coexisting with other charities.”
A charity with a trademark does not seem to be a charity to me.

Mass Arrests Of Protesters: Outrageous In Russia, Barely Worth Mentioning In US
http://unreportedtoday.com/2017/07/14/mass-arrests-of-protesters-outrageous-in-russia-barely-worth-mentioning-in-us/
“THEY EVEN, IN SOME OF THE CHARGING PAPERS, APPEAR TO BE HOLDING PEOPLE WHO WERE ARRESTED RESPONSIBLE FOR ACTIONS THAT OCCURRED AFTER THEY WERE IN CUSTODY, WHICH I DON’T BELIEVE PEOPLE HAVE THE, YOU KNOW, TIME-TRAVEL CAPACITY TO BE DOING THIS. AND IT REALLY SHOWS THE INDISCRIMINATE NATURE OF THE POLICE ARRESTS.”
These victims of false arrest can now sue the government and get massive pay outs.

Turkey has arrested Amnesty International’s local director
https://www.economist.com/news/europe/21725105-detention-human-rights-activists-terrorism-charges-hard-other-countries
“IT WAS the sort of intervention on behalf of a persecuted opposition politician that Amnesty International carries out hundreds of times a year. In 1998, after Recep Tayyip Erdogan, then the mayor of Istanbul, was jailed for a speech in which he read out a religiously themed poem, the human-rights group termed him a “prisoner of conscience” and wrote to the government demanding his release. Nineteen years later, Mr Erdogan, now Turkey’s president, presides over an increasingly authoritarian regime. And his police force has arrested Amnesty International’s own staff along with other human-rights activists. So it was to Mr Erdogan that the group found itself writing last week to demand the release of detainees. He shows little sign of softening.”
“For its part, America’s State Department issued a statement expressing “deep concern” over the arrests. But Rex Tillerson, the secretary of state, made no public comment about the detained activists during his visit to Istanbul on July 9th-10th. Salil Shetty, the secretary general of Amnesty International, travelled to Hamburg last week to urge leaders at the G20 meeting to press Mr Erdogan, but they said nothing in public.”

 

HSBC Forced To Ban Bankers From Trading Stocks In Their Personal Accounts
http://www.govtslaves.com/hsbc-forced-ban-bankers-trading-stocks-personal-accounts/

Contractor trapped INSIDE a bank ATM saved after slipping customers ‘help me’ notes through the receipt slot
http://www.madnesshub.com/2017/07/contractor-trapped-inside-bank-atm.