Coraz więcej wskazuje na to, że wojna w Syrii dobiega końca. Wojska rządowe odzyskują kontrolę nad krajem, powstają kolejne strefy deeskalacji, zaś tzw. Państwo Islamskie zmierza ku upadkowi.

W związku z tym obecność wojsk amerykańskich, które przybyły do Syrii rzekomo w ramach walki z terroryzmem wkrótce będzie bezcelowa. Według arabskich mediów, Stany Zjednoczone mogą oddać Rosji wybudowaną przez siebie bazę wojskową, która znajduje się w strategicznym miejscu w południowej Syrii.

Okazuje się, że strona amerykańska prowadzi w tym celu rozmowy z Rosjanami. Baza wojskowa znajdująca się tuż przy przejściu granicznym z Irakiem ma zostać opuszczona i przejść pod kontrolę Rosji.

Należy pamiętać, że dla Stanów Zjednoczonych baza wraz z całym terytorium miała znaczenie strategiczne – to właśnie tam odbywał się wieloletni program CIA, polegający na dozbrajaniu antyrządowych bojówek, choć Donald Trump zadecydował ostatnio o jego zakończeniu. Ponadto, obecność wojsk USA sprawiała, że wojska syryjskie nie mogły odzyskać kontroli nad przejściem granicznym, aby rozpocząć współpracę z Irakiem i otworzyć lądowy szlak zaopatrzeniowy z Iranu.

Plany USA zostały pokrzyżowane, gdy siły rządowe otoczyły region opanowany przez Amerykanów i szybko przemieściły się w kierunku wschodnim, zbliżając się do opanowanego przez ISIS irackiego miasta al-Qaim.

Wspierana przez Rosję i Iran Syria samodzielnie eliminuje islamistów, więc jeśli amerykańskie wojska stacjonują w południowej Syrii w ramach walki z ISIS, choć nielegalnie, to ich obecność jest już praktycznie bezcelowa.

Wiadomość o prowadzonych negocjacjach może okazać się prawdziwa biorąc pod uwagę, że USA nie chcą już wspierać antyrządowych bojówek w południowej części kraju a ostatnio kolejni rebelianci postanowili uciec i przystąpić do armii rządowej. Będzie to oczywiście sukces Iranu, Rosji i Syrii, lecz wojska Stanów Zjednoczonych wciąż pozostaną aktywne w północno-wschodniej części kraju, gdzie stacjonują Kurdowie.

Źródło:
http://www.veteranstoday.com/2017/08/02/arab-daily-reveals-us-russia-agreement-o…

http://zmianynaziemi.pl